Wyjście smoga

Ignorowanie skali zagrożeń lub proponowanie pozornych rozwiązań – do tego sprowadzało się zainteresowanie niską emisją w Rybniku. Projekt “Wyjście Smoga” ma to zmienić.

Celem projektu jest włączenie mieszkańców Rybnika w rozwiązanie problemu, jakim jest tzw. niska emisja. Miasto niestety przoduje w niechlubnych rankingach. W raporcie WHO (Ambient Air Pollution Database, 2014) Rybnik zajął 335 miejsce pod względem zanieczyszczenia powietrza pyłem (sklasyfikowano 1524 miasta z całego świata). Wśród miast europejskich tylko pięć jest bardziej zanieczyszczonych, a w Polsce jedynie Sosnowiec ma gorsze powietrze.

Co planujemy?

Będziemy badać. W ramach projektu zostanie przeprowadzona diagnoza świadomości ekologicznej mieszkańców Rybnika. Jej celem jest ustalenie stanu wiedzy rybniczan na temat niskiej emisji. Będzie to punkt wyjścia do kolejnych działań.

Będziemy edukować. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego ruszy kampania informacyjno-edukacyjna. Będziemy dostarczyć rzetelnych informacji o skali i skutkach problemu oraz zachęcać do włączania się w jego rozwiązanie.

Będziemy alarmować. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powstanie tablica informacyjna i specjalnie przygotowany system powiadomień w internecie, które umożliwią informowanie mieszkańców o przekroczeniach norm i zalecanych ze względów zdrowotnych zachowaniach.

Będziemy angażować. Rozwiązanie problemu wymaga włączenia w działania mieszkańców Rybnika. Kluczowym rezultatem projektu ma być wzrost partycypacji.

Będziemy współpracować. Partnerem w realizacji projektu jest Krakowski Alarm Smogowy, który ma przede wszystkim wspierać merytorycznie CRIS swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie informowania i mobilizowania mieszkańców.

Będziemy rozmawiać. Od jesieni 2015 r. ruszą kawiarenki obywatelskie, czyli spotkania otwarte dla wszystkich mieszkańców Rybnika, podczas których będziemy dyskutować o problemie i sposobach jego rozwiązania. Wnioski zebrane w trakcie rozmów zostaną zaprezentowane na konferencji podsumowującej projekt w marcu 2016 r.

Będziemy lobbować. Informowanie, edukowanie i mobilizowanie mieszkańców spowoduje wzrost presji na władze miasta i wymusi większe zainteresowanie problem. Przez cały czas trwania projektu przewidujemy kontakt z administracją samorządową i wspólne szukanie rozwiązań.

Będziemy zbierać informacje.
Problem stanu jakości powietrza w Polsce jest coraz chętniej podejmowany. Zajmują się nim politycy, dziennikarze, urzędnicy, mieszkańcy miast… Najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia będziemy publikować w zakładce NOTES pod hasłem “Alarm Smogowy”.

***
Tytuł projektu: Wyjście smoga
Partner: Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy
Obszar: Rybnik
Termin realizacji: 30 kwietnia 2015 r. – 29 kwietnia 2016 r.

Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.