Wspieramy zmiany,
budzimy do aktywności...

Wyszukiwanie zaawansowane
Fraza:

Kategoria:

W okienko wyszukiwarki wpisz poszukiwaną frazę i wybierz dział jaki ma zostać przeszukany. Wyszukiwarka umożliwia sprawdzenie zawartości czterech działów w serwisie:
  • Informacje;
  • Projekty;
  • Notes NGO;
  • Kalejdoskop.
O CRISIE - PUBLIKACJE
2015-07-15
Zrobię to sam! Budżet partycypacyjny w gimnazjum
Szkolne doświadczenia budżetów partycypacyjnych pokazują, że warto popularyzować włączanie uczniów w proces podejmowania decyzji ważnych dla szkoły.

Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują we francuskich liceach oraz w szkołach portugalskich i przynoszą bardzo ciekawe efekty. Współdecydowanie o losach szkoły jest dla uczniów doskonałą zabawą, szansą na zrealizowanie własnych pomysłów i lekcją obywatelskiej odpowiedzialności.

Zarządzanie szkolnymi pieniędzmi jest bardzo ważnym elementem demokracji bezpośredniej. Jest testem, sprawdzianem i swoistym egzaminem obywatelskiej dojrzałości. Pozytywny odbiór i obiecujące rezultaty budżetów partycypacyjnych w szkołach średnich spowodowały, że w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS zaczął kiełkować pomysł, by współdecydowali jeszcze młodsi.

Doskonałą do tego okazją był projekt „Zrobię to sam! Metoda projektowa dla efektywności nauczania”, w którym uczestniczyło Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum nr 6 w Czerwionce-Leszczynach. Ryzyko związane z zaangażowaniem gimnazjalistów, w powszechnej opinii grupy trudnej i niewdzięcznej, opłaciło się.

Efektem projektu jest dziesięć zrealizowanych przedsięwzięć. Opisujemy je w broszurze pt.: Zrobię to sam! Budżet partycypacyjny w gimnazjum (pobierz PDF)1

Naucz się tworzyć społeczne innowacje 21 marca 2019 r. w Krakowie odbędzie się konferencja „Innowacje...

Planszowa ekonomia społeczna Trwa przyjmowanie zgłoszeń szkół do turnieju gry planszowej pt. Ekonomia...

Zdobądź Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2019 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs dla...

kalejdoskop

Uczynić budżet obywatelski możliwie najbardziej obywatelskim Stowarzyszenie CRIS wraz z katowickim Stowarzyszeniem FIL wypracowują i opisują mechanizm funkcjonowania budżetu obywatelskiego na poziomie wojewódzkim. O tym, co ten termin...