Młodzież a kapitał społeczny

Sprawy związane z aktywizmem i zaangażowaniem młodzieży połączyły pięć organizacji z pięciu europejskich krajów i stały się przyczynkiem do zainicjowania projektu “Rozwój kapitału społecznego, jako narzędzie obywatelskiego uczestnictwa młodzieży w państwach Europy Wschodniej”.

Grupą docelową projektu jest młodzież i osoby pracujące z młodzieżą w organizacjach pozarządowych. Uczestnicy będą zachęcani do przedstawiania własnych historii, szukania pomysłów, jak poprawić sytuację w swoich społecznościach, proponowania rozwiązań zwiększających aktywność i zaangażowanie młodzieży. Wszystkie propozycje zostaną zamieszczone na wirtualnej platformie, stworzonej przez młodych i dla młodych ludzi.

Celem przedsięwzięcia jest włączenie młodzieży i pracujących z nią osób do dyskusji na tematy, takie jak: rola organizacji młodzieżowych; działania i zaangażowanie młodzieży; wolontariat; młodzież, jako twórcy zmian; wspólnota; europejskie obywatelstwo; program “Europa dla obywateli”.

Dyskusje odbędą się podczas różnych wydarzeń:

  • konferencje (marzec 2015 na Łotwie, październik 2015 w Polsce, marzec 2016 na Litwie);
  • dyskusje przy okrągłym stole (marzec 2015 na Łotwie, maj 2015 w Rumunii, maj 2016 w Estonii);
  • warsztat (czerwiec 2015 na Łotwie);
  • trening (styczeń 2016 na Łotwie).

Obok CRIS w projekcie uczestniczą jeszcze cztery organizacje:

  • Centrum Innowacji Społecznych, założone w roku 2010, Łotwa
    Celem organizacji jest wzmacnianie i upowszechnianie wiedzy, promowanie międzynarodowej i krajowej wymiany doświadczeń oraz stworzenie sieci dla społecznych innowacji. Trzy główne obszary działań to przedsiębiorczość społeczna, rozwiązania zwalczające bezrobocie wśród młodzieży i społeczne wyzwania oraz społeczne zaangażowanie.
  • Bridge Language Study House, rok powstania 2002, Rumunia
    Organizacja non-profit. Siedziba znajduje się w Cluj-Napoca, a oddziały w Satu-Mare i Oradea. Głównym obszarem działania jest edukacja językowa i egzaminowanie oraz projekty europejskie. Istotnym celem stowarzyszenia jest wprowadzanie zmian w Rumunii i bycie uznanym, wyróżniającym się ośrodkiem stawiającym na jakość.
  • INVOLVED, rok powstania 2012, Estonia
    Organizacja pozarządowa, której celem jest tworzenie możliwości uczenia się przez całe życie, promowanie zarówno rozwoju indywidualnego, jak i poszczególnych grup, lokalnie i na skalę międzynarodową. Działa na rzecz zwiększenia uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, edukacji międzykulturowej, integracji, migracji, równouprawnienia, praw człowieka.
  • Sveikatingumo idėjos, rok powstania 2005, Litwa
    Organizacja non-profit, której celem jest wdrażanie projektów społecznych, kulturalnych, sportowych i ekonomicznych w powiecie marijampolskim i na poziomie międzynarodowym. Organizacja realizuje projekty na rzecz wzmacniania więzi pomiędzy państwami sąsiedzkimi i dalszymi Unii Europejskiej oraz kandydującymi. Strona internetowa: