Kraina Rumianku

Warsztaty, imprezy integracyjne, organizacja zaręczyn i poleskich wesel, gry terenowe, potrawy regionalne, coaching i wiejskie SPA – zakres działalności jest imponujący, a wszystko zaczęło się od rumianku.

Mowa o Krainie Rumianku, czyli wiosce tematycznej na Lubelszczyźnie, miejscu, gdzie można doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Za “Krainą” stoi Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego, które działa od 2001 roku. Powstało z potrzeby wprowadzenia zmian w środowisku wiejskim. Misją stowarzyszenia jest rozwój przedsiębiorczości w oparciu o dziedzictwo kultury i zasoby środowiska naturalnego oraz wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.

Jak sami twierdzą twórcy Krainy Rumianku na ich działania składa się doświadczenie, wiedza oraz pasja, którą pragną przekazywać. “Najważniejsi dla nas są zawsze Uczestnicy warsztatów, ich twórczo spędzony czas, integracja i radość z poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu. Każdy pobyt przygotowujemy tak, by na długo pozostał w pamięci. Chcemy bawić i uczyć, rozwijać i rozbudzać nowe pasje. Naszą pracę traktujemy jak misję, którą wypełniamy z największym zaangażowaniem” – czytamy na stronie Krainy Rumianku.

Kraina Rumianku była wielokrotnie nagradzana. Uzyskała m.in. Nagrodę I stopnia w kategorii “Inicjatywy na rzecz rozwoju społeczności lokalnych” XI edycji ogólnopolskiego konkursu “Sposób na Sukces” (2011); I miejsce za najbardziej innowacyjny porodukt turystyczny na I Międzynarodowych Targach Turystyki AGROTRAVEL w Kielcach oraz Głowną nagrodę targową w kategorii Turystycny Produkt Roku podczas Międzynarodowych Targów Turystyki, Sportu i Rekreacji Lubelskie Ekopolis Moje Pasje (2009) i Nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie Pro Publico Bono za inicjatywę “Rozwój przedsiębiorczości na wsi w oparciu o dziedzictwo kultury i zasoby środowiska naturalnego” (2005).

Kraina Rumianku to inspirujące przedsięwzięcie, ale przede wszystkim miejsce warte odwiedzenia. Oto oferta “Krainy”:

  • edukacja i zabawa: warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych;
  • wypoczynek: wiejskie SPA (sauna, masaż, zabiegi kosmetyczne, kąpiele ziołowe);
  • gry terenowe: fabularna gra kupiecka “Awantura w Krainie Rumianku” oraz “Na szklaku Kupców Bursztynu”;
  • szkolenia i warsztaty;
  • noclegi i regionalna kuchnia.

Kraina Rumianku – Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego
Hołowno 66 | 21-222 Podedwórze
www: krainarumianku.pl


OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu
przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie,
fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.