Preferencyjne pożyczki TISE dla podmiotów ekonomii społecznej

Stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne oraz inne podmioty ekonomii społecznej mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek na start i na rozwój działalności gospodarczej. O tym jak to zrobić można dowiedzieć się biurze CRIS.

Kto może ubiegać się o pożyczki? Pożyczki będą udzielane mikro, małym i średni przedsiębiorcom społecznym (zatrudniającym do 250 osób):

  • spółdzielniom socjalnym;
  • organizacjom pozarządowym;
  • spółdzielniom pracy, inwalidów i niewidomych;
  • kościelnym osobom prawnym;
  • spółkom non-profit;
  • podmiotom reintegracyjnym: Centrom Integracji Społecznej (CIS), Klubom Integracji Społecznej (KIS), Zakładom Aktywności Zawodowej (ZAZ) i Warsztatom Terapii Zajęciowej (WTZ).

Pożyczki są udzielane zarówno start’upom społecznym – organizacjom, które rozpoczęły działalność nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem podpisania umowy pożyczkowej (Pożyczka na start), jak i przedsiębiorstwom społecznym działającym na rynku dłużej niż rok (Pożyczka na rozwój).

Na co można otrzymać pożyczkę? Na finansowanie rozpoczęcia działalności, a w szczególności kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego we wczesnej fazie rozwoju działalności gospodarczej, a także na:

  • zwiększenie wartości majątku trwałego – zakup nowych, odtworzenie zużytych bądź modernizację istniejących środków trwałych związanych z prowadzoną lub planowaną działalnością, np.: zakup wyposażenia, maszyn, urządzeń, aparatów, w tym środków transportu bezpośrednio związanych z działalnością PES;
  • bieżącą działalność przedsiębiorstwa (np. pokrycie części kosztów zatrudnienia personelu, kosztów administracyjnych, kosztów zakupu drobnego wyposażenia itp.);
  • rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa poprzez podejmowanie działań mających na celu zwiększenie osiąganych przychodów, w tym finansowanie przedsięwzięć mających na celu rozpoczęcie nowej lub innej od dotychczas prowadzonej działalności;
  • tworzenie nowych miejsc pracy;
  • wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych lub technicznych.

Oprocentowanie. Jego wysokość jest ustalana na poziomie stopy redyskonta weksli NBP. Wysokość oprocentowania może zostać obniżone w przypadku, gdy jednym z celów realizowanego przedsięwzięcia jest tworzenie nowych miejsc pracy.

Dla pożyczki do kwoty 100 tys. zł wysokość oprocentowania jest ustalana na poziomie stopy redyskonta weksli NBP*. Wysokość oprocentowania może zostać obniżona o połowę w przypadku, gdy jednym z celów realizowanego przedsięwzięcia jest tworzenie nowych miejsc pracy.

Dla pożyczki powyżej kwoty 100 tys. zł oprocentowanie ustalane jest jako oprocentowanie rynkowe (max 8%), które może ulec obniżeniu w przypadku, gdy jednym z celów realizowanego przedsięwzięcia jest utworzenie i utrzymanie nowego miejsca pracy. Oprocentowanie to może zostać obniżone do poziomu stopy redyskonta weksli NBP. Niższe oprocentowanie jest wynikiem przyznania dotacji do oprocentowania. 

Zabezpieczeniem pożyczki: co najmniej przedstawienie weksla in blanco z deklaracją wekslową oraz dodatkowo inne stosowane przez TISE formy zabezpieczenia.
Koszt pożyczki: brak opłat i prowizji z tytułu udzielenia i obsługi pożyczki.
Dokumenty pożyczkowe: www.tise.pl

Osoby zainteresowane ofertą mogą kontaktować się doradcą CRIS w celu
indywidualnego umówienia spotkania i znalezienia najlepszego rozwiązania
dla rozwoju organizacji.

Kontakt:
Sebastian Garbacz
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
ul. Kościuszki 22/5, 44-200 Rybnik
mail: sebastian.garbacz@cris.org.pl
tel.: 32 739 55 12 wew. 105 i 109