Poznaj nowoczesne metody aktywizacji społecznej!

Wystąpienia dotyczące nowoczesnych form aktywizacji i panel o tym jak aktywizować znalazły się w programie seminarium, które 10 października odbędzie się w Katowicach. Początek o 10:00. Zapraszamy!

Seminarium skierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych, zajmujących się aktywizacją społeczną różnorodnych grup społecznych, w tym zagrożonych marginalizacją. Zapraszamy na nie także wszystkich zainteresowanych poznaniem nowych form aktywizacji społecznej.

W pierwszej części seminarium zaprezentowane zostaną nowatorskie formy wspierające aktywność różnych grup społecznych. W części drugiej w trakcie panelu dyskusyjnego z udziałem zaproszonych gości będziemy mogli porozmawiać o skuteczności różnych form aktywizacji społecznej mieszkańców dzielnic dużych miast oraz małych miejscowości.

Seminarium odbędzie się 10 października w godz. 10:00-13:00 w Katowicach (ul. Floriana 7, sala konferencyjna w Siedzibie Zarządu Solidarności). Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w seminarium do 7 października 2014 r. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: izabella.kaznowska@cris.org.pl lub telefonicznie: 32 739 55 12 wew. 105.

Program seminarium

10:00-11:30 Wystąpienia

Study Circle – szwedzka metoda edukacji dorosłych*

  • Rolf Lindahl – wieloletni kierownik Ośrodka Study Circle w Östersund
  • Anna Cebula – certyfikowana facylitatorka metody Study Circle
  • Izabella Kaznowska – koordynatorka projektu innowacyjnego „Study Circle – szwedzkie koło zamachowe”

Budżet równych szans i jego zastosowanie jako narzędzia aktywizacji społeczności lokalnej**

  • Piotr Masłowski – prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
  • Elwira Palarczyk – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śl.

Bajki obywatelskie – edukacja małych obywateli***

  • Agnieszka Pytlik – koordynatorka projektu „Bajki Obywatelskie”, Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych U’RWIS
  • Grzegorz Kuszek – prezes Stowarzyszenia U’RWIS

11:30-11:50 Przerwa kawowa

11:50-12:50 Panel dyskusyjny

Aktywizacja społeczna lokalnych społeczności. Jak aktywizuje się mieszkańców małych miejscowości i dużych miast?

moderator: Paweł Paściak – Fabryka Inicjatyw Lokalnych

uczestnicy:

  • Mirosław Górka – Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
  • Rolf Lindahl – wieloletni kierownik Ośrodka Study Circle w Östersund
  • Piotr Masłowski – Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
  • Agnieszka Rzepecka – Stowarzyszenie „Mocni Razem”
  • Tomasz Stoński – Ośrodek Pomocy Społecznej w Radlinie
  • Piotr Bańczyk – Centrum Społecznego Rozwoju

12:50 Lunch

***
Nowoczesne metody aktywizacji społecznej
data: 10 października 2014 r. | godz.: 10:00-13:00 
miejsce: Katowicach, ul. Floriana 7 (sala konferencyjna w Siedzibie Zarządu Solidarności)

*Study Circle – system kształcenia, bazujący na potencjale wszystkich uczestników cyklu szkoleń. Członkowie grupy dzielą się wiedzą, płynnie przechodząc z roli ucznia do roli nauczyciela. Metoda służy rozwijaniu wiedzy i umiejętności oraz rozwiązywaniu problemów. Zakres tematów, które można studiować przy jej pomocy jest bardzo szeroki. W Szwecji w grupach Study Circle uczestniczy ponad 2 miliony osób rocznie.

**Budżet równych szans – metoda  prowadzenia animacji społecznej oparta na mechanizmie przygotowywania projektów
i rywalizowania o małe granty przez grupy marginalizowane i zagrożone wykluczeniem społecznym. Projekty dają szansę na realizację własnych pomysłów i skłaniają zaangażowania na rzecz własnych społeczności.

***Bajki obywatelskie – program kształcenia małych obywateli. Biorą w nim udział gimnazjaliści, którzy najpierw przechodzą intensywny kurs przysposobienia obywatelskiego, bajkopisarstwa, tworzenia książkowych ilustracji, by później pisać bajki dla przedszkolaków. Gotowe bajki w postaci kolorowych książeczek lub audiobooków trafią do przedszkoli i mają pomóc zrozumieć maluchom zagadnienia związane z demokracją, pomocą słabszym czy współdziałaniem dla dobra ogółu.


Seminarium jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „PI-PWP Study circle – szwedzkie koło zamachowe”.

Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS organizuje je wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Jastrzębiu-Zdroju, Stowarzyszeniem DAR SERCA, szwedzką organizacją Studieforbundet Vuxenskolan oraz Ośrodkiem Badań Społecznych SONDA.