Wspieramy zmiany,
budzimy do aktywności...

Wyszukiwanie zaawansowane
Fraza:

Kategoria:

W okienko wyszukiwarki wpisz poszukiwaną frazę i wybierz dział jaki ma zostać przeszukany. Wyszukiwarka umożliwia sprawdzenie zawartości czterech działów w serwisie:
  • Informacje;
  • Projekty;
  • Notes NGO;
  • Kalejdoskop.
INFORMACJE - WSZYSTKIE
2018-01-24
Astrolab - wielozadaniowe obserwatorium astronomiczne
Czy młodzieńcza fascynacja niebem i gwiazdami może stać się sposobem na życie? Dwóch fanów Kosmosu z Czernicy udowadnia, że dzięki pasji i determinacji wszystko jest możliwe. Nawet łowy w odległych galaktykach.

Dawid Barteczko i Michał Witek obserwacją rozgwieżdżonego nieba i popularyzacją astronomii zajmują się od lat. W ich ofercie znajdują się m.in.: wykłady i warsztaty  astronomiczne oraz nocne lekcje o Kosmosie i tematyczne wycieczki. Z pasją i zacięciem objaśniają mechanizmy rządzące Wszechświatem.

Aby w pełni dzielić się kosmiczną fascynacją z innymi, Witek i Barteczko stworzyli Astronomiczne Obserwatorium Południowe, czyli AstroLab. To trzy pomieszczenia dedykowane temu, co dzieje się we Wszechświecie. W głównym pomieszczeniu na suficie odwzorowano 28 konstelacji z ponad 900 gwiazdami, które obserwować można na czernickim niebie. Całość uzupełniają fototapety galaktyk oraz wzory fizyczne przydatne do przyszłych astronomicznych doświadczeń. Drugie pomieszczenie to prawdziwe kosmiczne centrum dowodzenia z komputerami i monitorami. Stąd będzie można prowadzić nasłuch szumu radiowego oraz przetwarzać dane z przelatujących nad polskim niebem satelitów. Ostatnie pomieszczenie przypomina wnętrze kabiny wahadłowca kosmicznego. Zostało wyposażone w sprzęt służący do symulacji różnego rodzaju misji w Kosmosie czy podczas startu rakiety. Z setkami pokręteł, przełączników i diod wygląda jak wnętrze prawdziwego statku ruszającego w kosmiczną podróż, który jednorazowo może zabrać 8-10 osób.Czym dla czernickich pasjonatów odległych galaktyk jest AstroLab? W pierwszej kolejności to ich miejsce pracy. Ale nie tylko. – Od samego początku chcieliśmy stworzyć miejsce niezwykłe, niepowtarzalne, do którego każdy będzie mógł przyjść i poznać piękno Wszechświata. AstroLab to jednak przede wszystkim miejsce spotkania człowieka z Kosmosem – mówi Michał Witek. To także miejsce otwarte dla wszystkich. Zarówno dla grup szkolnych, przedszkolnych, rodzin z dziećmi, jak i dla wszystkich pasjonatów ciał niebieskich.

Gospodarze chcą tu organizować  niezwykłe lekcje astronomii, fizyki czy elektroniki. Z wszystkimi zainteresowanymi tą tematyką zamierzają przeprowadzać prawdziwe badania naukowe polegające m.in. na przetwarzaniu danych pobieranych z satelitów meteorologicznych czy analizę materiału wideo zebranego ze specjalnej kamery, która każdej nocy będzie monitorować niebo w poszukiwaniu bardzo jasnych meteorów. Wreszcie, chcą tworzyć grupy dyskusyjne i koła zainteresowań dla wszystkich pasjonatów astrofotografii czy elektroniki oraz organizować konferencje naukowe.

– Astronomię traktujemy również jako narzędzie do łączenia ludzi ze sobą, do zachęcenia ich do wyjścia z domu, do spotkania z drugim człowiekiem, do rozmowy, do spojrzenia w niebo, by spróbować zachwycić się pięknem, które nas otacza i którego jesteśmy częścią – dodaje Michał Witek. Po takiej deklaracji nie pozostaje nic innego, jak pod osłoną nocy wspólnie zapolować na gwiazdy.


Astrolab sp. z o.o.
ul. Wolności 39, 44-282 Czernica
www.astrohunters.pl | www.facebook.com/Astrohunters
wstecz
dalej

1

Naucz się tworzyć społeczne innowacje 21 marca 2019 r. w Krakowie odbędzie się konferencja „Innowacje...

Planszowa ekonomia społeczna Trwa przyjmowanie zgłoszeń szkół do turnieju gry planszowej pt. Ekonomia...

Zdobądź Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2019 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs dla...

kalejdoskop

Uczynić budżet obywatelski możliwie najbardziej obywatelskim Stowarzyszenie CRIS wraz z katowickim Stowarzyszeniem FIL wypracowują i opisują mechanizm funkcjonowania budżetu obywatelskiego na poziomie wojewódzkim. O tym, co ten termin...