Na Kampusie o ekonomii społecznej i zarządzaniu

Za nami wykład otwarty dotyczący ekonomii społecznej wraz z panelem dyskusyjnym o integralnym podejściu do stylów zarządzania w przedsiębiorstwie i społecznej odpowiedzialności biznesu. Wydarzenie miało miejsce w ramach Rybnickich Dni Pracodawcy i patronował mu CRIS.

Jednym z gości wydarzenia był Grzegorz Barszcz – Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu w firmie Politan Sp. z o.o. S.K.A. (finalista konkursu Dyrektor Marketingu 2014). Pan Grzegorz w trakcie panelu opowiadał m.in. o nowoczesnym zarządzaniu firmą i różnych modelach struktur w organizacjach. Podkreślał, jak ważną rolę w biznesie odgrywają wartości. – Zapoznając się z kulturą organizacyjną zauważymy, że nasza organizacja preferuje styl partycypacyjny. Nasze firmowe wartości to 5P: profesjonalizm, przedsiębiorczość, partnerstwo, patenty i przyszłość. Pracujemy w projektach. Każdy może zostać menedżerem takiego projektu i być w nim szefem swojego szefa, dlatego nasze wartości są ważne – powiedział Grzegorz Barszcz, odnosząc się do strategii firmy Politan.

– Niezależnie czy zarządzamy podmiotem ekonomii społecznej, czy jesteśmy właścicielem spółki z o.o. to musimy sobie uświadomić, że w XXI wieku, przetrwają nie najsilniejsze organizacje, ale te, który najszybciej dopasują się do zmieniających się warunków „Nie ma najlepszego stylu zarządzania organizacją, styl zarządzania zaczyna się zmieniać w momencie kiedy zmienia się rynek, preferencje klienta czy uwarunkowania wewnętrzne w naszej organizacji – mówi Mateusz Maik Partner Zarządzający Inkubatorów AIP Śląsk. – Inkubatory AIP są fundacją, która już wielokrotnie korzystała z wielu stylów zarządzania, ale zawsze staramy się pamiętać, że aby przetrwać musimy modyfikować swój sposób myślenia i elastycznie dopasować się do zmieniającego się otoczenia.

Podczas panelu poruszano również tematy dotyczące praktyki związanej z wdrażaniem działania CSR i jak nimi zarządzać dla lepszej efektywności organizacji. W tym miejscu wiele cennych uwag przekazała Prezes Zarządu Stowarzyszenia Teatr Grodzki Pani Magdalena Wojtczak, prowadząca dwa Zakłady Aktywizacji Zawodowej: Zakład Poligraficzny w Bielsku-Białej oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Lalikach. Pani Magdalena wskazała na bardzo widoczne korzyści z wdrożenia strategii CSR w organizacji np. w przypadku organizacji stażu dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym czy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ponadto działania CSR-owe przynoszą korzyści w perspektywie długofalowej, ponieważ mają pozytywny i zasadniczy wpływ na kulturę organizacyjną firmy, czego nie da się zauważyć od zaraz.

Pan Grzegorz Barszcz, udzielił również informacji na temat polityki CSR firmy Politan, która na rynku obecna jest od ponad 30 lat: – Dwa lata temu stworzyliśmy politykę CSR. Skupiamy się na rozwoju w zakresie wiedzy, kultury i sztuki działając lokalnie chcemy dbać o lepszą przyszłość dla nas. Wspieramy również integrację lokalnych społeczności. W tym zakresie wyposażyliśmy gimnazjum w Czyżowicach, wspieramy juwenalia w Rybniku, DKF w Rybniku oraz organizowane przez miasto wydarzenia kulturalne, wspieramy również Tydzień Kultury Beskidzkiej – powiedział Barszcz. – Dodatkowo uruchamiamy w tym roku sformalizowany program wolontariatu pracowniczego. Działania takie były już realizowane wcześniej, od teraz będzie to formalny program – dodał.

***
OWES
Interesujesz się ekonomią społeczną? Myślisz o utworzeniu
przedsiębiorstwa społecznego? A może prowadzisz stowarzyszenie,
fundację lub spółdzielnie socjalną? Sprawdź ofertę OWES, czyli Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego.